Workshop EJČF 2017

IMGP7714


Ve dnech 14. 1. až 21. 1. 2017 proběhl již 11. ročník
Workshopu EJČF, který se opět konal v Bílém Potoce v Jizerských horách.

Jedná se o pracovně-společensky-zábavně-odpočinkovou akci našeho zaměření, kde si studenti a pracovníci zaměření vzájemně prezentují výsledky svého výzkumu. Letos se workshopu zúčastnilo celkem 52 lidí. 

Již počtvrté byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Kristýna Kohoutová, Jakub Cimerman a Roman Lavička.

 

 

 

Číst dál...

Úspěch studentů EJČF na CERN Summer School 2016

Úspěch studentů EJČF Marka Matase, Jakuba Kvapila a Matouše Vozáka s projektem ParticleGO v soutěži Hackaton na CERN Summer School 2016...

Číst dál...

Cena děkana FJFI - NUVIA 2016 za nejlepší diplomovou práci

Cenu děkana FJFI - NUVIA 2016 za nejlepší diplomovou práci získala naše absolventka Ing. Katarína Gajdošová. Slavnostní předání této ceny společně s finanční odměnou proběhlo v rámci XXIII. Všejaderné fúze. Gratulujeme !

Číst dál...

Informační schůzka pro budoucí studenty EJČF

Číst dál...

Přednáška o gravitačích vlnách

Fyzikální ústav AV ČR Vás zve na přednášku prof. Benna Willkeho z kolaborace LIGO s názvem "Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger", která se uskuteční v úterý 29. 3. 2016 v 16:30 v sálu 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Na přednášku je nutné se předem registrovat. Více informací naleznete na pozvánce (PDF).

 

International Particle Physics Masterclasses 2016

Dne 18. března 2016 v Praze pořádáme další ročník oblíbené akce pro středoškolské studenty s názvem "Hands on Particle Physics in Prague - 12th International Particle Physics Masterclasses". Během této akce se studenti na jeden stanou částicovými fyziky, kteří si poslechnou zajímavé přednášky o fyzice i detektorech, sami si vyzkouší fyzikální analýzu dat z CERN a zúčastní se videokonference s vědci z CERN.

Číst dál...

Workshop EJČF 2016 úspěšně za námi

12604720 1018281581551231 7662600730608897542 o Ve dnech 16.-23.1.2016 proběhl už desátý ročník Workshopu Experimentální Jaderné a Částicové Fyziky, který se konal v Bílém Potoce u Frýdlantu. Workshopu se zúčastnilo 48 lidí, kde každý měl svůj příspěvek.

Letos, již potřetí, byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Zuzana Gajdošová, Vojtěch Pacík a David Horák.

Číst dál...

Experiment ALICE bude řídit pracovník z KF FJFI!

alicePeriod run coordinatorem pro konec roku 2015 byl vybrán Michal Broz, postdoktorand na KF FJFI. Gratulujeme k této prestižní pozici v rámci experimentu ALICE.

 

Číst dál...

Skvělá prezentace FJFI na konferenci EPS-HEP

eps hep2015Ve dnech 22. až 29. 7. 2015 měla skupina našich studentů a pracovníků možnost prezentovat své výsledky na konferenci Evropské fyzikální společnosti EPS-HEP 2015 ve Vídni, která je v současnosti největší konferencí částicové fyziky v Evropě.

Skupina experimentální a částicové fyziky FJFI ČVUT byla v letošním roce skvěle zastoupena skupinou sedmi účastníků. V paralelních sekcích přednesli své příspěvky Olga a Jan Rusňákovi, Gyulnara Eyyubova, Jana Crkovská, Barbara Trzeciak a Petr Chaloupka. Jako pozvaný host pak v plenárním zasedání vystoupila Jana Bielčíková z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, která na FJFI vyučuje a také vede naše studenty. Je třeba podotknou, že toto bylo vůbec první vystoupení českého vědce v plenární sekci této prestižní konference. Velkého úspěchu dosáhla také studentka teprve prvního ročníku magisterského studia Jana Fodorová, která prezentovala poster shrnující výsledky svého výzkumu produkce J/psi mezonu na experimentu STAR a která vyhrála cenu o nejlepší poster v obrovské konkurenci celkem dvě stě příspěvků. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za velmi úspěšnou reprezentaci naší fakulty.

Ohlášen objev pentakvarku na LHC!

Pentakvark
Vznik pentakvarku z Lambda B hadronu.

Dnes, 14.7.2015, CERN (Evropská laboratoř pro jaderný výzkum) vydal tiskovou zprávu o objevení pentakvarku, zcela nové částice, na experimentu LHCb, který je součástí urychlovače LHC.

 

 

 

Číst dál...

Stabilní svazky o energii 13 TeV na LHC

Dnešním dnem začala, po dvouleté plánované technické odstávce, další etapa urychlovače LHC, dlouho očekávaný Run II, který znamená další významný milník v oblasti částicové a jaderné fyziky. 

Přípravy na spuštění plného provozu LHC započli od samotného rána. Přes počáteční komplikace se střikováním protonů do urychlovače se nakonec v 10:40 podařilo dosáhnout statusu "Stable beams", tj. provozu se stabilními svazky o rekordní energii 13 TeV, a došlo k prvním "ostrým" fyzikálním srážkám zaznamenaných na všech čtyřech interakčních místech, tj. na experimentech ATLAS, ALICE, CMS i LHCb. Po krátkých oslavách ve všech čtyřech kontrolních místnostech se již všechny týmy plně soustředí na sběr a záznam fyzikální dat z proton-protonových srážek z Runu II.

To, jak vše probíhalo takřka minutu po minutě, si můžete přečist na záznamu z živého blogu na webu LHC: Season 2 společně s fotkami, videi a doprovodným komentářem.

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me